Zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i odurzające od dnia 2 sierpnia 2023 r.
Dotyczy to preparatów zawierających środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1.
- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) sprawuje stałą opiekę nad pacjentem, zna jego historię leczenia, dlatego obowiązek weryfikacji historii recept na leki psychotropowe i odurzające nie dotyczy lekarza POZ, którego pacjent wybrał, składając deklarację.
- Lekarz POZ, który przyjmuje pacjenta w tej samej przychodni w zastępstwie jego lekarza wyboru, ma już obowiązek weryfikacji historii recept. Ma jednak dostęp do historii leczenia tej osoby. Pacjent nie musi niczego robić, by mu tę historię udostępnić.
- Pozostali lekarze: przed wystawieniem recepty na leki odurzające lub psychotropowe podczas badania, lekarz będzie miał obowiązek sprawdzić jakie leki pacjentowi przepisano, które wykupił, zażywa i w jakich dawkach (również w przypadku recepty na zamienniki tych środków, za pośrednictwem):
- systemu gabinetowego (w oparciu o dane z Internetowego Konta Pacjenta), lub
- wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.
Badanie może być stacjonarne lub w formie teleporady.
Jeśli ostatnie badanie, związane z wystawieniem recepty na te leki, odbyło się w czasie krótszym niż trzy miesiące przed poradą, to lekarz będzie mógł wystawić e-receptę w ramach kontynuacji leczenia – bez badania.
Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach.