Program pilotażowy w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów poz i aos
Elektroniczny spirometr, o którym mowa w programie, to urządzenie służące do wykonania badania czynnościowego układu oddechowego w sposób zdalny, umożliwiające uzyskanie wyniku pomiaru objętości i pojemności płuc podczas maksymalnego wdechu i wydechu pacjenta.
Najważniejsze założenia programu:
- Celem programu pilotażowego jest ocena efektywności realizacji świadczeń opieki zdrowotnej z wykorzystaniem elektronicznych spirometrów jako narzędzia umożliwiającego badanie w sposób zdalny pacjenta ze stwierdzonymi zaburzeniami poziomu saturacji i tętna, w celu wykrywania potencjalnych zaburzeń czynności płuc.
- Świadczenia w ramach programu są udzielane świadczeniobiorcy, który ukończył 18. rok życia, po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, ze stwierdzonymi zaburzeniami poziomu saturacji i tętna.
- Kwalifikacji świadczeniobiorcy do programu pilotażowego dokonuje odpowiednio lekarz poz, lub lekarz specjalista w dziedzinie chorób płuc.
- Świadczeniobiorcy są badani przy użyciu elektronicznego spirometru minimum raz w miesiącu przez lekarza.
- Realizacja programu pilotażowego w ramach świadczeń poz udzielanych przez lekarza poz dotyczy wyłącznie świadczeniobiorców kontynuujących leczenie w ramach aos w zakresie świadczenia porada specjalistyczna – gruźlica i choroby płuc rozpoczęte przed dniem rozpoczęcia programu pilotażowego.
- Realizacja świadczenia, obejmuje: badanie (teleporadę), zapoznanie się z wynikiem badania spirometrycznego zamieszczonego na platformie DOM, sporządzenie opisu badania spirometrycznego przeprowadzonego z użyciem elektronicznego spirometru, zamieszczenie opisu na platformie DOM, wypełnienie za pośrednictwem platformy DOM ankiet dotyczących udzielonego świadczenia.
- Wymagane jest zapewnienie możliwości wykorzystania w ramach realizacji programu pilotażowego elektronicznych spirometrów w liczbie od 10 do 50 sztuk.